Program

Bemærk at dette program indtil videre kun er vejledende, da der løbende vil komme ændringer og tilføjelser i takt med de forskellige aftaler offentliggøres.

Fredag

10.30-11.00
Reception for inviterede gæster og officiel åbning af Vejles borgmester Jens Ejner Christensen. Musik underholdning ved Laif Møller Lauridsen.

11.00
Nordia 2017 åbner for gæster. Gratis adgang.


Alle dage
PostNord har besøg af frimærkedesigner Ella Clausen på standen i Spektrum.

12.00-15.00
Frimærkegravør Martin Mörck signerer sine produkter på Post Grønlands stand i Spektrum.

12.00-13.00
Anne Walbom holder foredrag om Dansk Vest Indien: ”Emilie Langkjær – postkortpioner på St. Croix 18989-1913 i foredragslokale ”Thyra” i Hal 1.

13.00-14.30
Søren Nordklint holder foredrag om Koncentrationslejrpost fra WW2 i foredragslokale ”Gorm”. (Engelsk version)

13.00
Præsentation af 2018 frimærkeprogrammet for PostNord (Danmark) på scenen i Spektrum.

14.30 -15.30
Per Sørensen holder foredrag om nordiske postkortkunstnere i foredragslokale “Gorm”.

14.00-16.30
Stempelsamlerne holder åbent møde i foredragslokale ”Thyra” i Hal 1

15.00-17.00
PostNord præsenterer deres gravør, Bertil Skov Jørgensen ved deres stand.

17.00
KPK reception for medlemmer og inviterede gæster i foredragslokale ”Gorm”.

19.00
Udstillingen lukker.


19.30
Socialt aftenarrangement for udstillere (tilmelding nødvendig).

Lørdag

10.00
Nordia åbner dag 2. Gratis adgang.

Allle dage
PostNord har besøg af frimærkedesigner Ella Clausen på standen i Spektrum.

10.00-11.00
PostNord præsenterer deres gravør, Bertil Skov Jørgensen ved deres stand.

11.00
Billund Billedskole har fernisering af deres frimærkekunst.

11.00-12.30
Jens Bonde holder foredrag om Sirius patruljen på Grønland i foredragslokale ”Thyra” i hal 1. (Engelsk version)

11.30-12.30
Birthe King holder foredrag om Flygtningelejrene i Danmark 1945-1949 i foreragslokale “Gorm”.

13.00
Præsentation af 2018 frimærkeprogrammet for PostNord (Danmark) på scenen i Spektrum.

13.00-15.00
Frimærkegravør Martin Mörck signerer sine produkter på Post Færøernes stand.

14.00-15.30
Pertii Frandsen holder foredrag om sine 19 fantastiske år i Quasigannguit, Tasiilaq og Nuuk, Grønland i foredragslokale ”Thyra” i hal 1.

14.00-15.00
PostNord præsenterer deres gravør, Bertil Skov Jørgensen ved deres stand.

15.00-16.00
Ib Krarup Rasmussen holder foredrag om G.A. Hagemann and T. Geills Dansk Vest Indien samlinger, udlånt af Postmuseet i foredragslokale “Gorm”.

17.00
Udstillingen lukker.


18.00
The Royal Philatelic Society, London holder reception for inviterede gæster i Torvehallerne.

19.00
Nordia 2017 Palmarés i “Væksthuset” i Torvehallerne

Søndag

10.00
Nordia åbner dag 3. Gratis adgang.


10.00-13.00
Udstillerne møder dommerne i Spektrum

10.00
Nordisk formandsmøde på Vejle Center Hotel.

Alle dage.
PostNord har besøg af frimærkedesigner Ella Clausen på standen i Spektrum.

10.00-12.00
Sightseing til fods Vejle City med lokal guide.

11.00-12.30
Jens Bonde holder foredrag om Sirius patruljen på Grønland i foredragslokale ”Thyra” i hal 1. (dansk version)

11.30
Den nykårede nordiske mester fortæller om sit eksponat.

12.30-13.30
Ulrik Lauridsen holder foredrag om Dansk Vest Indien: ”I min farfars fotospor”, i foredragslokale ”Thyra” i Hal 1.

12.30-14.00
Søren Nordklint holder foredrag om Koncentrationslejrpost fra WW2 i foredragslokale ”Gorm”. (dansk version)

13.30-14.30
Djurslands Filatelistiske Højskole afholder højskoledag med emnet “Hvad er Polar Filateli” ved Hal Vogel og Alan Warren i foredragslokale “Gorm”.

14.30-15.45
Prræmieoverrækkelse på scenen i Spektrum.

16.00
Officiel overrækkelse af Nordia flaget til Nordia 2018 på Island.
Nordia 2017 lukker.